biala-wilczyca blog

Brinicle = „palec śmierci”

przez , 26.mar.2017, w Bez kategorii

Czym jest tzw. „palec śmierci”?   Zjawisko jest dość rzadkie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie wiedział o jego istnieniu. Olbrzymią rolę przy dokumentacji tego pogodowego zjawiska mają pracownicy National Geographic oraz BBC.

Zimą temperatura powietrza może być niższa niż -20 ° C podczas gdy temperatura wody morskiej pod pokrywa lodową wynosi tylko około – 1.9ºC. Przy takiej różnicy temperatur następuje naturalny przepływ ciepła z morskiej wody do bardzo zimnego powietrza. Właśnie w ten sposób powstają od dołu kolejne warstwy lodu. Sól znajdująca się w nowo powstałej warstwie lodu jest wypychana z kanałów solankowych powłoki lodowej a ponieważ jest ona mocno zasolona – przez co gęstsza od wody – tonie.

W ten sposób solanka zmienia się w opadający w kierunku morskiego dna pióropusz. Jednak ze względu na ekstremalne zimno solanka wypychana przez lód zamraża wodę morską, z którą wchodzi w kontakt. W ten sposób tworzy się delikatna lodowa rurka otoczona słonym pióropuszem. Tak powstaje brinicle (nazwa zjawiska nadana przez naukowców). Ten fenomen występuje zarówno w Arktyce i Antarktyce, jednak nagranie go wymaga anielskiej cierpliwości.

Dlaczego więc „palec śmierci”? Skąd ta nazwa? Otóż w pewnym momencie „wodny sopel” sięga dna zamrażając wszystko co w okolicy na tym dnie zastanie. Zjawisko to przepięknie obrazuje poniższy film. Film udostępniony został przez stację BBC Earth.


Odpowiedz